UNSW Medicine & Health Prize Ceremony 2021

On Wednesday 31st March, UNSW Medicine & Health celebrated its rising academic stars in the 2020 Prize Ceremony. Prizes were awarded to undergraduate and postgraduate students across the Faculty based on academic achievement in courses undertaken in 2020.  

| 16 Apr 2021

UNSW Medicine & Health Prize Ceremony 2021

Congratulations to all the prize winners!

View the photos from the event here.

The prize winners were

Emma Sayaka Webster Suzuki: THE EXERCISE PHYSIOLOGY STAGE 1 PRIZE for the highest average mark in first year of the Exercise Physiology program 

Charlotte Rose Crowe: THE EXERCISE PHYSIOLOGY STAGE 3 PRIZE for the highest average mark in third year of the Exercise Physiology program 

Harrison James Hansford: THE EXERCISE PHYSIOLOGY STAGE 4 RESEARCH PROJECT PRIZE for the highest mark in the Exercise Physiology Stage 4 Research Project 

Kay Frances Atmore Savage: THE SCHOOL OF MEDICAL SCIENCES PRACTICUM PRIZE IN EXERCISE PHYSIOLOGY for the best performance in Clinical Practicum in the Exercise Physiology program 

Harrison James Hansford: THE EXERCISE PHYSIOLOGY STAGE 4 PRIZE for the highest average mark throughout the Exercise Physiology program 

Nhi Phuong Vu: THE DAMI ATAPATTU STAGE 2 ANATOMY PRIZE for the best performance in ANAT1521 or ANAT2111 

Luke Edward Corban: THE ISTVAN TORK STAGE 3 ANATOMY PRIZE for the highest average mark in any three Stage 3 Anatomy courses by a graduand with a major in Anatomy 

Henry Kinkei Wen: THE MAURICE (TOBY) ARNOLD ANATOMY PRIZE for the best performance in the Anatomy Practical examination at the end of Phase 1 

Fatima El-Najjar: THE ATHOL LYKKE STAGE 2 PATHOLOGY PRIZE for the best performance in PATH2201 or PATH2202 

Henry Kinkei Wen: THE G R CAMERON STAGE 3 PATHOLOGY PRIZE for the best performance in any three Stage 3 Pathology courses 

Henry Kinkei Wen: THE G R CAMERON PATHOLOGY PRIZE for the best performance in the Histology Embryology and Histopathology Practical examination at the end of Phase 1 

Hejie Zhang: THE SCHOOL OF MEDICAL SCIENCES STAGE 2 PHARMACOLOGY PRIZE for the best performance in PHAR2011  

Patrick John Hawker: THE D N WADE STAGE 3 PHARMACOLOGY PRIZE for the highest average mark in any three Stage 3 Pharmacology courses by a graduand with a major in Pharmacology 

Daniel Mark Selvadurai and Robert Morris De La Lande: THE SCHOOL OF MEDICAL SCIENCES PHARMACOLOGY PRIZE for the best performance in Pharmacology Practical examination at the end of Phase 1 

Summer Deah Menezes: THE F C COURTICE STAGE 2 PHYSIOLOGY PRIZE for the best overall performance in both Physiology 1A and 1B - PHSL2101/2121/2501 and PHSL2202/2221/2502 

Agnes Maria Augusthy: THE D I MCCLOSKEY STAGE 3 PHYSIOLOGY PRIZE for the highest average mark in any three Stage 3 Physiology courses by a graduand with a major in Physiology 

Rebecca Minh Hong Ngoc Nguyen: THE W E GLOVER PHYSIOLOGY PRIZE for the best performance in the Physiology Practical examination at the end of Phase 1 

Delyse Jade McCaffrey, Melanie Clare Lowe and Elizabeth Eszter Katherine Kalotay: THE PAXINOS & WATSON NEUROSCIENCE HONOURS PRIZE for the best performance in NEUR Honours in the final year of the Bachelor of Science or Bachelor of Medical Science degree 

Felix Vernon Kohane: THE WINIFRED DICKES ROST SOMS HONOURS PRIZE for the best performance in SOMS Honours in the final year of the Bachelor of Science or Bachelor of Medical Science degree 

Paranee Nadeswaran: THE DAVID GREENBERG PRIZE IN FORENSIC MENTAL HEALTH For the best performance in Master of Forensic Mental Health 

Elise Marjorie Chalk: THE NEIL MCCONAGHY PRIZE FOR PSYCHIATRY For the best performance in the Psychiatry component of Phase 3 assessments 

Noelle Yifan Yin and Adrian Chih Ming Cheng: RANZCP PRIZE FOR PSYCHIATRY For the best performance in Psychiatry Term Phase 3 

Rosalind Elizabeth Morland: THE JOHN HIRSHMAN INTERNATIONAL HEALTH PRIZE for the best performance in PHCM9605 International Health 

Yoser Thamtono: THE JOHN HIRSHMAN PRIZE IN PUBLIC HEALTH For the best overall performance in the Master of Public Health program 

Clare Elizabeth Frances Dyer: THE SCHOOL OF POPULATION HEALTH PRIZE for the best performance by a student enrolled in a postgraduate coursework master’s program at the School of Population Health 

Rosanna Lee: THE STAGE 1 OPTICS PRIZE for the best performance in VISN1111 Geometrical and Physical Optics and VISN1221 Visual Optics 

Reynard Wee Cheng Tay: THE STAGE 2 CLINICAL OPTOMETRY PRIZE for the best performance in OPTM2133 The Clinical Environment and OPTM2233 Optical Dispensing 

Kylie Zhang: THE STAGE 3 OCULAR DISEASES PRIZE for the best performance in OPTM3105 Disease Processes of the Eye 1 and OPTM3205 Disease Processes of the Eye 2 

Lina Shen: THE STAGE 3 ENVIRONMENTAL OPTOMETRY AND DISPENSING PRIZE for the best performance in Stage 3 Environmental Optometry and Dispensing 

Aaron Ching-Wai Tse: THE COOPER VISION PRIZE IN CONTACT LENSES for the best performance in course OPTM6411 Contact Lenses in Stage 1 of the Master of Clinical Optometry program 

Louisa Deng: THE OPTOMETRY NSW/ACT PRIZE IN OCULAR THERAPEUTICS for the best performance in OPTM6413 Anterior Eye Therapeutics and OPTM6423 Therapeutics and the Posterior Eye in Stage 1 of the Master of Clinical Optometry program 

Alanah Luu: The ACBO PRIZE IN BINOCULAR AND CHILDREN'S VISION for the best overall performance throughout the Master of Clinical Optometry program in Binocular and Children's Vision 

Danny Wai Lee: THE DR ANDREW WHATHAM PRIZE FOR STAGE 5 CFEH CLINICAL EXCELLENCE for the best performance in the Centre for Eye Health (CFEH) Stage 5 Clinical Rotation (Master of Clinical Optometry Stage 2) 

Saya Hiidome: THE DESIGNS FOR VISION PRIZE for the best overall performance throughout the Bachelor of Vision Science Master of Clinical Optometry program in Primary Care Optometry 

Brian An Peng: THE RESEARCH PROJECT PRIZE IN MASTER OF CLINICAL OPTOMETRY for the best overall mark in the research project in the final year of the Bachelor of Vision Science Master of Clinical Optometry program 

Amanda Clare Duffy: THE SPECSAVERS AWARD FOR EXCELLENCE IN PATIENT MANAGEMENT For excellence in patient management by a student in the final year of the Bachelor of Vision Science Master of Clinical Optometry program 

Paula Gu: THE SPECSAVERS PRIZE FOR OVERALL EXCELLENCE IN THE BACHELOR OF VISION SCIENCE MASTER OF CLINICAL OPTOMETRY PROGRAM for the best overall weighted average mark (WAM) in the Bachelor of Vision Science Master of Clinical Optometry program 

Ga Hee Nam: THE MIVISION PRIZE IN RECOGNITION OF EXCELLENCE IN SOCIAL ENGAGEMENT to recognise students that have demonstrated excellence in communication advocacy or in promoting eyecare to the community or other professions 

Mahjabeen Khan: THE BRIAN KIRBY PRIZE FOR RESEARCH EXCELLENCE IN OPTOMETRY for the Doctoral student in Optometry with the best thesis 

Eunice Wah Yan Cheng: THE FIRST YEAR PRIZE for the best performance in First Year 

Noah Cass and Rebecca Kate Mount: BACHELOR OF MEDICAL STUDIES CLINICAL EXCELLENCE PRIZE for the best performance in Phase 1 & Phase 2 clinical skills examinations 

Nicolas Luka Zubrzycki: BACHELOR OF MEDICAL STUDIES ACADEMIC EXCELLENCE PRIZE for the best performance in written course and phase examination in Phase 1 and Phase 2 

Kimberly Ming Li Gan and Kieran Ganesh Pai: WG TELLESSON MEMORIAL PRIZE IN CLINICAL APPLICATION OF BIOMEDICAL SCIENCES for the best performance in the Biomedical Sciences Correlation Viva Voce Exam (MFAC3512) by a student in Phase 3 Medicine 

Nicolas Luka Zubrzycki: BACHELOR OF MEDICAL STUDIES GRADUATE PRIZE for the best performance in all assessments in the Bachelor of Medical Studies 

Rosemary Kirk: THE COMBINED TEACHING HOSPITALS SENIOR STAFF PRIZE for the best performance in Phase 3 Integrated Clinical Examination 

Alice Grimshaw: PRIZE FOR MEDICINE IN STAGE 3 for the best performance in the Medicine component of Phase 3 assessments 

Rosemary Kirk: FRANK RUNDLE PRIZE FOR SURGERY IN PHASE 3 for the best performance in Surgery in Phase 3 

Clancy Read: THE MURU MARRI ABORIGINAL UNDERGRADUATE MERIT PRIZE for exemplary performance in Medical School at UNSW 

Rosemary Brooke Kirk: THE AUSTRALIAN MEDICAL ASSOCIATION PRIZE FOR GENERAL PRACTICE for the best aggregate mark from course and phase assessments in Primary Care in Phase 3 

Rosemary Kirk: THE BEST OVERALL PERFORMANCE IN THE DOCTOR OF MEDICINE for the best performance in all assessments in the MD